Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā; Novoprokopivkā un Verbovē iegājuši Ukrainas spēki 35

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Pasaulē
2022. gada 16. oktobrī 08:18 2022. gada 16. oktobrī 08:18 | Papildināts, 29. augustā 04:08
  Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  Ukrainas armija iegājusi Novoprokopivkā un Verbovē 12:50

 

  Krievijas armija joprojām kontrolē atsevišķus posmus pie Verboves 12:31

Ukrainas bruņotie spēki vēl nav pārvarējuši visas Krievijas aizsardzības pozīcijas pie Verboves ciema, un Ukrainas spēku virzīšanās ātrums viņu izrāviena zonā joprojām nav skaidrs, teikts Vašingtonas Kara studiju institūta (ISW) jaunākajā apskatā.

Ukrainas spēku pārvarētās krievu pozīcijas Zaporižjas rietumos nav dziļi ešelonētās Krievijas aizsardzības pēdējā robeža, bet gan vislabāk sagatavoto lauka nocietinājumu ķēde, kas ietilpst aizsardzības līnijas struktūrā aptuveni 1,7-3,5 km uz rietumiem no Verboves ciema.

Krievijas spēki, visticamāk, joprojām kontrolē atsevišķus posmu garajā tranšeju līnijā starp Rabotines ciemu un Verbovi.

Krievijas armija ir izveidojusi kaujas pozīcijas gandrīz visās mežu joslās, caur kurām lēni, bet neatlaidīgi virzās Ukrainas kājnieki.

  Krievija nepieņems Zelenska miera formulu 12:13

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņoja, ka Krievija nepieņem Zelenska miera formulu.

Viņš uzskata, ka Rietumi sūta signālus, ka karš ir jāatrisina kaujas laukā. "Tāpēc izlemsim to kaujas laukā," viņš saka.

Krievija nepārprotami nevēlas mieru.

 

  Okupanti apšaudot Nikopoli ievainojuši jaunu vīrieti 11:55

Krievijas spēki naktī uz 24. septembri apšaudījuši Nikopoli Dņepropetrovskas apgabalā, ievainojot 25 gadus vecu vīrieti un sabojājot lielveikalu un bērnudārzu, ziņo reģiona militārās administrācijas vadītājs Serhijs Lisaks. Vīrietis hospitalizēts ar šrapneļu ievainojumiem.

  Kurskā dzirdami pamatīgi sprādzieni 11:38

Krievijas pilsētā Kurskā dzirdami pamatīgi sprādzieni. Vietējie ziņo, ka trāpīts arī administrācijas ēkai.

 

  Krievijas bērnudārzniekus nodarbinās kara vajadzībām 11:21

Tambovas administrācija paziņojusi par maskēšanās tīklu pīšanas kampaņu vietējā bērnudārza teritorijā. Plānots iesaistīt arī audzēkņus.

Projektu uzraudzīs bērnudārznieku vecāki un pedagogi, patlaban izgatavots metāla rāmis tīklam un drīzumā piegādās materiālus. Maskēšanas tīklu pīšanā jau ir nodarbināti bērni citās Krievijas pilsētās, piemēram, Samārā un Berdskā.

Skolēniem bieži liek vāk humanitāro palīdzību okupantiem Ukrainā, šūt balaklavas, rakstīt vēstules iebrucējiem. Pēterburgā skolēniem lūdza vēstulēs norādīt savus telefona numurus un solīt labi mācīties.

Federālās jaunatnes lietu aģentūras “Rosmolodjož” vadītāja Ksenija Razuvajeva paudusi, ka Krievijas bērnudārzos parādīsies darbinieki, atbildīgi par patriotisko audzināšanu. Augstskolās no septembra jau pastāv šāds prorektoru amats.

“Pagaidām nav bērnudārzos. Bet tas ir mūsu nākamais solis – arī uz bērnudārziem noteikti atnāksim!” sola Razuvajeva.

  Ukraina: Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 275 850 karavīru 11:03

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz svētdienas rītam sasnieguši 275 850 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 390 iebrucēji.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma pagājušā gada 24.februārī krievi zaudējuši 4662 tankus, 8914 bruņutransportierus, 6233 lielgabalus, 789 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 531 zenītartilērijas iekārtu, 315 lidmašīnas, 316 helikopterus, 4888 bezpilota lidaparātus, 1518 spārnotās raķetes, 20 kuģus un ātrlaivas, vienu zemūdeni, 8734 automobiļus un autocisternas, kā arī 914 specializētās tehnikas vienības.

Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

  Vienkāršs skaidrojums, kāpēc ziema būtiski neietekmēs Ukrainas pretuzbrukumu 10:44

Tavrijas karaspēka grupējuma komandieris Oleksandrs Tarnavskis sarunā ar CNN norādīja, ka laikapstākļiem nebūs nopietnas negatīvas ietekmes uz pretuzbrukumu, jo karaspēks galvenokārt virzās uz priekšu kājām, bez ekipējuma.

 

  Zelenskis ieradies Polijā 10:26

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ieradies Polijā, kur Lublinā pasniedza valsts apbalvojumus diviem poļu brīvprātīgajiem:

"Es lepojos, ka Ukrainai ir tik spēcīga kaimiņvalsts. Es vēlos jums pateikties. Es gribu pateikties visiem poļiem, visiem cilvēkiem, kas jau no pirmajām dienām atvēra savas ģimenes, savas mājas, atvēra sevi un palīdzēja,"

"The Guardian" raksta, ka Zelenskis nav ticies ar Polijas amatpersonām, jo abu valstu attiecības joprojām ir saspīlētas saistībā ar Ukrainas graudu importa aizliegumu.

 

  Okupanti plāno izvest uz Krieviju kultūras vērtības no Sevastopoles muzejiem 10:09

Krimas okupācijas iestādes, aizbildinoties ar "iedzīvotāju evakuāciju", plāno izvest uz Krieviju kultūras vērtības no Sevastopoles muzejiem, ziņo "Radio Brīvība". 

Uzdevumu izvest vērtslietas pussalas okupācijas administrācija esot uzticējusi vietējiem avārijas dienestiem.

Tā dēvētās "Ārkārtas situāciju ministrijas" tīmekļa vietnē ievietots atgādinājums glābējiem, ka viens no viņu uzdevumiem ir "ne tikai iedzīvotāju, bet arī kultūras vērtību evakuācija".

Pēdējā laikā okupētajā Krimā gandrīz katru dienu tiek iznīcināta Krievijas militārā tehnika un militārpersonas. Turklāt tas notiek visā pussalas teritorijā.

  Zelenskis lidostā ticies ar Sudānas līderi 09:51

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, atgriežoties no Kanādas, Dublinas lidostā ticies ar Sudānas patieso līderi Abdelu Fatahu al-Burhanu. Zelenskis aicināja al-Burhanu atbalstīt humānās palīdzības iniciatīvu "Gradi no Ukrainas", kuras mērķis ir piegādāt pārtiku visneaizsargātākajām Āfrikas valstīm, kā arī piedalīties Pasaules miera samitā.

 

  Vācija grasās iepirkt krievu dabasgāzi 09:33

Vācijas valstij piederošais uzņēmums SEFE ir gatavs iegādāties savu pirmo Krievijas sašķidrinātās dabasgāzes kravu kopš 2022. gada maija, ziņo aģentūra "Bloomberg".

 

  Lielbritānija veikusi slepenas sarunas ar Krieviju 09:16

Lielbritānija pusotru gadu veikusi slepenas sarunas ar Krieviju, vēsta "Sky News"

Lielbritānijas amatpersonas 18 mēnešus dažādās vietās, tostarp Vīnē un Ņujorkā, risināja neklātienes diplomātiskās sarunas ar Kremļa galvenajām amatpersonām. Šo informāciju izdevumam apstiprināja britu diplomāts, kurš bija iesaistīts dažās no šīm sarunām.

"Mēs sazināmies, un mēs uzskatām, ka ir ļoti svarīgi uzturēt atklātu dialogu kara laikā Ukrainā. Mēs nekādā gadījumā nesadalām valsts daļas un neviena vārdā nenoslēdzam miera līgumus, taču ir ļoti svarīgi uzturēt šo kontaktlīniju atvērtu."

 

  Ziema neapturēs Ukrainas pretuzbrukumus 08:58

Kara izpētes institūts (ISW) secinājis, ka tuvojošā ziema neapturēs Ukrainas karaspēka pretuzbrukuma virzību, savā 23. septembra ziņojumā raksta (ISW).

 

  Pāvests aicina "nespēlēt spēles" ar palīdzību Ukrainai 08:40

Pāvests Francisks, viesojoties Francijā, aicinājis "nespēlēt spēles" ar militāro palīdzību Ukrainai.

 

  Kā cēlies izteiciens "Slava Ukrainai"? 08:21

Izteiciena "Slava Ukrainai" saknes varētu stiepties vairāku gadsimtu senā pagātnē. Vēsture gan atkārtojas, arī toreiz runa bija par pretošanos Krievijas agresijai.

 

  Krievijas spēku Melnās jūras flotes komandcentrs pēc trieciena 08:04

Publiskoti satelīta attēli, ka izskatās Krievijas spēku Melnās jūras flotes komandcentrs pēc 22. septembra Ukrainas trieciena.

 

  Ukrainas prezidenta birojs ziņo, ka pēc vizītes Kanādā Volodimirs Zelenskis ielidojis Īrijā 23:21

Ukrainas prezidenta birojs ziņo, ka pēc vizītes Kanādā Volodimirs Zelenskis ielidojis Īrijā un tur rīkojis neplānotu tikšanos ar Sudānas suverēnās padomes vadītāju Abdelu Fatahu al Burhanu (viņš ir faktiskais valsts galva).

Par Zelenska tālākajiem plāniem un to, vai viņš plāno veikt vizīti Īrijā, netiek ziņots.

"Valsts galva pateicās par Sudānas konsekvento atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei," teikts prezidenta biroja paziņojumā viņa oficiālajā mājaslapā.

Cita starpā "sarunu biedri pārrunāja kopīgus izaicinājumus drošības jomā, konkrēti nelikumīgu bruņoto formējumu darbību, ko finansē Krievija", piebilst prezidenta birojs.

 

  Jaunajā Krievijas vēstures mācību grāmatā pārrakstīs nodaļu par tautu deportācijām pēc kritikas no Čečenijas 22:45

Atjaunotajā Krievijas vēstures mācību grāmatā 10.-11.klasei pārrakstīs nodaļu par represēto tautu deportācijām. Tā "Telegram" kanālā paziņoja Čečenijas parlamenta priekšsēdētājs Magomeds Daudovs.

Sākotnēji Daudovs informēja, ka mācību grāmatas izņēmis no visām Republikas skolām pēc Čečenijas vadītāja Ramzana Kadirova norādījuma. Tomēr pēc tam, kad mediji tam pievērsa uzmanību, informācija par izņemšanu tika izņemta no ieraksta. 

"Mūsu valstī nav pieļaujams apvainot tautas. Kur nu vēl tautas, kuru pārstāvji devuši neatsveramu ieguldījumu valstiskuma stiprināšanā un dzimtenes interešu aizstāvēšanā," teikts Daudova sākotnējā ierakstā.

 

  Zelenskis pasniedz valsts apbalvojumus Polijas brīvprātīgajiem 22:11

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pasniedza valsts apbalvojumus diviem Polijas brīvprātīgajiem Ļubļinā, Polijā.

 


Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimirs Putins ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Saistītās ziņas

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; 3
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Ukraina un Krievija strādā pie vērienīgas gūstekņu apmaiņas 16
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; aicina steidzami evakuēties no Donbasa 5

Citi šobrīd lasa

Vai elektroauto tiešām ir tik videi draudzīgi, kā tos slavē? 8
"Rīgas meži" parāda, kādus savvaļas zvērus "noķērušas" to novērošanas kameras. FOTO
Rita Trence par Imantu Skrastiņu un savu populārāko dziesmu: "Nākamajā rītā es pamodos slavena"
Skatīt visus komentārus