FOTO, VIDEO: sabiedrībā pazīstamas personas izbauda Džona Malkoviča iestudējuma "Leopoldštate" pirmizrādi Dailes teātrī

Sabiedrība
16. septembrī 11:32 2023. gada 16. septembrī 11:32
  Jauns.lv/LETA
Dailes teātrī piektdien pirmizrādi piedzīvoja slavenā Holivudas režisora un aktiera Džona Malkoviča iestudējums "Leopoldštate", kuru noskatīties ieradās arī daudzas sabiedrībā pazīstamas personas.

Iepazīstinot ar iestudējuma saturu, teātrī norāda, ka Leopoldštate ir Vīnes ebreju kvartāls. Tā ir plaukstoša apkaime 1899.gada nogalē, kad pie apvāršņa ir jauns laikmets un uz svētku vakariņām ir sapulcējusies liela ebreju intelektuāļu ģimene, kas dzīvo Austroungārijā jeb impērijā. Valstī, kur sadzīvo slāvi, vācieši, ungāri un ebreji, pastāv trausls līdzsvars - vismaz tik ilgi, kamēr cilvēkos pastāv cilvēcība. Bet jaunais laikmets draud lietu kārtību mainīt. Daži no ģimenes mirs Kristāla nakts grautiņos, citi tiks aizvesti uz koncentrācijas nometnēm Polijā, citi uz Rīgas geto, vēl citi mirs nāves maršos ceļā no vienas nometnes uz otru.

Saistītās ziņas

FOTO: Džons Malkovičs, kurš Rīgā veica acs operāciju, plāksteri nomainījis pret apsēju
FOTO: Džona Malkoviča vadībā Dailes teātrī top izrāde "Leopoldštate"
Kā ir NEBŪT par Džonu Malkoviču? Rīgā atklāta fotoizstāde, kurā Holivudas zvaigzne iejūtas citu slavenību tēlā

Reiz Leopoldštatē un citos Vīnes kvartālos dzīvoja cilvēki, kam bija lemts izmainīt visas cilvēces priekšstatus par īstenību - no psihoanalīzes līdz ekonomikas teorijām. Tāpat arī 20.gadsimta ietekmīgāko avangarda mākslu un mūziku šeit radīja ebreju izcelsmes mākslinieki. Traģiski ironiskā kārtā Vīnē savu jaunību pavadīja arī Ādolfs Hitlers, bet Rīga, Baltija, Polija un Ukraina kļuva par daudzu ebreju smagā likteņa galējām pieturām. Abi Eiropas 20.gadsimta totalitārie režīmi, iznīcināja neatkarīgas valstis un pārvērta Austrumeiropu par beztiesisku zonu, kurā slepkavības tika veiktas industriālos apmēros. Ģimenes gaitām skatītāji sekos līdz 1955.gadam, kad no kuplās saimes dzīvi būs palikuši tikai trīs.

Sera Toma Stoparda sarakstītā "Leopoldštate" ir viens no ievērojamākajiem un apspriestākajiem jaunāko laiku dramaturģijas darbiem. Autors pats uzskata, ka lugā ne tikai koncentrēti aprakstījis pats savas dzimtas likteni, bet arī izteicis desmitiem gadu uzkrāto radošo potenciālu. "Leopoldštate" stāsta par dzimtas izdzīvošanu cauri 20.gadsimta lielākajām cilvēces katastrofām.

Citi šobrīd lasa

Nosaukts īstais iemesls, kāpēc nedrīkst lietot telefonu lidmašīnā
7. klases skolniece Aleksa tik briesmīgi notievēja, ka svēra tikai 39 kg un nevarēja pastaigāt
Par medaļām, zilumiem un olimpiskajām spēlēm. Tekvondo māsas Tarvidas fotosesijā izrāda savu daiļo sievišķību
Pievienot komentāru